تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در واقع راهی برای پیشگیری از چین و چروک های پوستی بوده و آثار پیری و سالخوردگی را به تعویق می اندازد. البته تزریق بوتاکس موارد استفاده دیگری به لحاظ درمان نیز دارد که در ادامه مقاله به آن ها اشاره خواهیم نمود.

جوان و شاداب ماندن همیشگی ، از آرزوهای دیرینه بشر بوده است که در پی تحقق آن ، به کشف و ابداع راه ها و تکنیک های بسیاری چه از نوع تهاجمی و چه غیرتهاجمی پرداخته است ؛ یکی از روش های غیرتهاجمی در راستای جوانسازی صورت ، تزریق بوتاکس به ناحیه مستعد چین و چروک می باشد.

بوتاکس در حقیقت اسم تجاری یک نوع سم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می گردد. این سم چنانچه در مقادیر بالا استفاده شود ، برای فرد نوعی مسمومیت غذایی به نام بوتولیسم به وجود می آورد. آسیبی که این سم ایجاد می کند خطر فلج شدن است ؛ از این رو دانشمندان و محققان از این عارضه در جهتی مثبت بهره گرفته و با استفاده از آن به صورت کنترل شده ، موفق به یافتن روشی به منظور رفع چین و چروک های سطحی پوست شده اند.

تزریق بوتاکس

 

دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که عصب عضلات انسانی نسبت به 5 نوع از 7 نوع توکسین بوتولینوم واکنش نشان می دهد ؛ این 5 مورد شامل توکسین بوتولینوم نوع A ، B ، E ، F ، G می باشد که بوتاکس ( Botox ) و دیسپورت ( Dysport ) نام های تجاری نوع A هستند.

دیسپورت محصول کمپانی Ipsen و بوتاکس نیز توسط کمپانی Allergan تولید می گردد که هر دو آن ها از سازمان غذا و داروی امریکا ( FDA ) دارای تاییدیه می باشند.

مکانیسم اثر گذاری بوتاکس

هنگامی که بوتاکس به ناحیه اتصال اعصاب و عضلات تزریق می گردد ، از رها شدن ماده استیل کولین موجود در عصب جلوگیری نموده و در پی آن موجب عدم انقباض یا به عبارتی سبب فلج شدن موقتی آن عضله می گردد. در نتیجه این امر با توجه به این که حرکات عضله بلوکه می شود و در یک مدت زمان محدود شخص قادر به حرکت دادن آن نیست ، لذا چین و چروک های سطحی پوست بر طرف شده و از ایجاد خطوط جدید نیز پیشگیری می شود.

نکته ای که باید درباره تزریق بوتاکس بدانید:

بوتاکس با فلج کردن عصب عضله مورد نظر و جلوگیری از انقباض و حرکت های آن در به وجود نیامدن چروک های داینامیک ( چروک هایی که در اثر حرکت عضله ایجاد می گردند ) موثر بوده و تاثیری در قوام پوست نخواهد داشت.

از چه سنی باید بوتاکس تزریق شود؟

بهترین زمان استفاده از بوتاکس هنگامی است که هنوز چروکی بر روی پوست ایجاد نشده باشد چرا که اساس کار بوتاکس جلوگیری از ایجاد چین و چروک می باشد و چنانچه فرد دچار چروک های عمیق شده باشد ، بوتاکس نمی تواند آن ها را ازبین ببرد بلکه تنها از عمیق تر شدن آن ها جلوگیری خواهد نمود. بنابراین فردی که چروک پوستی او عمیق شده است باید به کمک روش های دیگر به درمان آن بپردازد.

موارد کاربرد بوتاکس

کاربردهای زیبایی بوتاکس برای پیشگیری و بهبود چروک های سطحی پوست در مناطق ذکر شده در زیر می باشد:

 • بهبود خطوط عرضی پیشانی
 • خطوط روی پل بینی
 • چروک پنجه کلاغی اطراف چشم
 • خطوط بین دو ابرو
 • چین دور لب و خط خنده
 • همچنین بوتاکس موجب بالا کشیدن ابروها نیز می شود.
 • موارد درمانی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس علاوه بر جنبه جوانسازی و زیبایی ، در موارد درمانی نیز کاربرد دارد. در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • دیستونی گردن : انقباض مکرر و طولانی یک عضله را دیستونی می گویند
 • هایپرهیدروزیس : تعریق بیش از حد در نواحی همچون زیر بغل ، کف دست و کف پا
 • بلفارواسپاسم : پلک زدن های بیش از حد و بسته شدن غیرارادی چشم ها
 • درمان میگرن

و غیره

تزریق بوتاکس

 

نقاط تزریق بوتاکس

بوتاکس بنا به ناحیه تحت درمان می تواند در نقاط زیر تزریق گردد:

 1. پیشانی
 2. بالای ابرو
 3. بین ابروها
 4. خط خنده
 5. اطراف لب
 6. اطراف و زیر چشم
 7. کف دست ها یا پاها
 8. زیربغل

و غیره

ماندگاری بوتاکس

همانطور که می دانید دوام بوتاکس موقتی بوده و برای ماندگاری تاثیرات آن ، نیاز است که به صورت دوره ای تمدید و تکرار شود. ماندگاری بوتاکس پیشانی معمولا از 4 تا 6 ماه می باشد و به طور کل دوام بوتاکس به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. نوع و برند بوتاکس
 2. ناحیه مورد تزریق
 3. ویژگی های فیزیولوژیکی بدن
 4. مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس قیمت ثابتی نداشته و بر طبق المان ها و فاکتورهای بسیاری درنظر گرفته می شود. با توجه به اینکه بوتاکس ، محصولی وارداتی می باشد لذا قیمت آن وابسته به دلار است ؛ از طرفی مقدار واحدهای مصرف شده برای بیمار نیز یکی از موارد موثر در قیمت تزریق بوتاکس است. علاوه بر این ها انواع بوتاکس مورد استفاده در نواحی مختلف از دیگر موارد تعیین کننده هزینه آن می باشد. بنابراین برای کسب آگاهی از هزینه تزریق بوتاکس باید حتما نزد پزشک مدنظر خود بروید و پس از معاینه و مشخص شدن فاکتورهای ذکر شده ، می توانید نسبت به قیمت آن اطلاع یابید.