جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تزریق بوتاکس شگردی برای جوانی ماندگار

تزریق بوتاکس ، در واقع راهی برای پیشگیری از چین و چروک های پوستی بوده و آثار پیری و سالخوردگی را به تعویق می اندازد. البته این پروسه ، موارد استفاده دیگری به لحاظ درمان نیز دارد که در ادامه مقاله به آن ها اشاره خواهیم نمود. در مقاله مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، توصیه های لازم برای بهره مندی از نتایج رضایت بخش تزریق بوتاکس ارائه شده است. جوان و شاداب ماندن همیشگی ، از آرزوهای دیرینه بشر بوده است که در پی تحقق آن ، به کشف و ابداع راه ها و تکنیک های بسیاری چه از نوع تهاجمی و چه غیرتهاجمی پرداخته است ؛ یکی از روش های غیرتهاجمی در راستای جوانسازی صورت ، بوتاکس زدن به ناحیه مستعد چین و چروک می باشد. با مراجعه به دکتر نگین نجمی ، بهترین جراح پلاستیک گیلان می توانید به بهترین نتیجه از انجام این فرآیند زیبایی دست یابید.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس ، در حقیقت اسم تجاری یک نوع سم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می گردد. این سم چنانچه در مقادیر بالا استفاده شود ، برای فرد نوعی مسمومیت غذایی به نام بوتولیسم به وجود می آورد. آسیبی که این سم ایجاد می کند ، خطر فلج شدن است ؛ از این رو دانشمندان و محققان از این عارضه در جهتی مثبت بهره گرفته و با استفاده از آن به صورت کنترل شده ، موفق به یافتن روشی به منظور رفع چین و چروک های سطحی پوست شده اند. دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که عصب عضلات انسانی نسبت به 5 نوع از 7 نوع توکسین بوتولینوم واکنش نشان می دهد ؛ این 5 مورد شامل توکسین بوتولینوم نوع A ، B ، E ، F ، G می باشد که بوتاکس ( Botox ) و دیسپورت ( Dysport ) نام های تجاری نوع A هستند. دیسپورت محصول کمپانی Ipsen و بوتاکس نیز توسط کمپانی Allergan تولید می گردد که هر دو آن ها از سازمان غذا و داروی امریکا ( FDA ) دارای تاییدیه می باشند.

مکانیسم اثر گذاری بوتاکس

هنگامی که بوتاکس به ناحیه اتصال اعصاب و عضلات تزریق می گردد ، از رها شدن ماده استیل کولین موجود در عصب جلوگیری نموده و در پی آن موجب عدم انقباض یا به عبارتی سبب فلج شدن موقتی آن عضله می گردد. در نتیجه این امر با توجه به این که حرکات عضله بلوکه می شود و در یک مدت زمان محدود شخص قادر به حرکت دادن آن نیست ، لذا چین و چروک های سطحی پوست بر طرف شده و از ایجاد خطوط جدید نیز پیشگیری می شود.

 • نکته ای که باید درباره تزریق بوتاکس بدانید :

بوتاکس با فلج کردن عصب عضله مورد نظر و جلوگیری از انقباض و حرکت های آن در به وجود نیامدن چروک های داینامیک ( چروک هایی که در اثر حرکت عضله ایجاد می گردند ) موثر بوده و تاثیری در قوام پوست نخواهد داشت.

مزایای تزریق بوتاکس

 1. نیاز به بیهوشی و بستری در بیمارستان ندارد.
 2. روشی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست است.
 3. نسبت به روش های جراحی زیبایی ، هزینه کمتری را دارد.
 4. دوره نقاهت ندارد و فرد بلافاصله می تواند ، فعالیت های خود را از سر گیرد.
 5. تزریق بوتاکس روندی دردناک نیست.
 6. بلافاصله بعد از تزریق نتیجه مشاهده می شود.

تزریق بوتاکس در رشت

بهترین برندهای بوتاکس

بوتاکس هایی که برای تزریق به منظور زیبایی و جوانسازی پوست ، به کار می روند دارای برندهای مختلفی هستند. رایج ترین و بهترین برندهای مناسب برای تزریق بوتاکس در رشت با دکتر نگین نجمی ، عبارتند از :

 • برند دیسپورت : یکی از انواع رایج بوتاکس می باشد ، و توسط شرکتی انگلیسی ساخته می شود. این بوتاکس در رفع خطوط و چین و چروک های صورت ، به کار می رود.
 • برند زئومین : یکی از برندهای بوتاکس خوب است ، که برای از بین بردن چین و چروک های تمام نواحی صورت ، کاربرد دارد.
 • برند نورونوکس : بوتاکسی است که محلول آن ، در کشور کره جنوبی تولید می شود. مکانیزم عملکرد این نوع بوتاکس ، کاهش فعالیت های عضله صورت و از بین بردن تدریجی ، خطوط آن می باشد.
 • برند کنیتوکس : بوتاکس محلولی است ، که برای درمان چین و چروک ها به کار می رود. کشور چین تولید کننده این نوع بوتاکس است.
 • برند درماتوکس : یکی از رایج ترین بوتاکس های مورد استفاده در ایران می باشد ، که به جز در موارد زیباسازی و جوانسازی پوست ، دارای کاربرد درمانی نیز می باشد.
 • برند مسپورت : یکی از بهترین برندهای بوتاکسی است ، که در کشور ایران تولید می شود. این بوتاکس برای رفع خطوط صورت و میان دو ابرو ، به کار می رود.

تاثیرات بوتاکس بر روی پوست صورت

 • بوتاکس ، با تاثیر بر روی عضلات صورت سبب می شود ، که عضلات در حالت طبیعی نیز چین نیفتند.
 • تزریق طولانی مدت بوتاکس سبب می شود ، عضلات صورت تنبل شده و آتروفی ، در آن ها ایجاد شود.
 • به مرور زمان میزان بوتاکس مورد نیاز برای تزریق کمتر می شود ، و فاصله مراجعات برای تمدید آن نیز بیشتر می شود.
 • در صورت توقف تزریق بوتاکس در رشت ، همچنان می توانید تاثیرات آن را بر روی جوانسازی پوست ، مشاهده کنید.
 • سبب می شود پوست روشن تر شده ، و کمتر دچار چین و چروک شود.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 1. از یک هفته قبل از تزریق ، از مصرف داروهای آسپرین ، ضد التهابی و غیر استروئیدی ، ویتامین E و روغن ماهی پرهیز کنید. زیرا ممکن است سبب ایجاد خونریزی شوند ، و یا میزان کبودی بیشتری را پس از تزریق در آن ناحیه ایجاد کنند.
 2. یک روز قبل از تزریق بوتاکس در رشت با بهترین جراح پلاستیک گیلان ، از مصرف فرآورده های حاوی الکل پرهیز کنید.
 3. قبل از تزریق ، از اصلاح پوست با روش های اپیلاسیون ، وکس ، کرم های موبر و بلیچینگ اجتناب کنید.
 4. در صورتی که احتمال می دهید ، درد و ناراحتی در هنگام تزریق داشته باشید ، با مشورت پزشک یک ساعت قبل از تزریق بوتاکس ، استامینوفن مصرف کنید.
 5. بوتاکس می تواند سبب عود تبخال شود. بنابراین اگر در ناحیه تزریق سابقه تبخال زدن دارید ، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 6. از دوش گرفتن با آب گرم و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ، بپرهیزید. زیرا ممکن است سبب التهاب پوست یا بروز سوختگی در آن شود.

از چه سنی باید بوتاکس ، تزریق شود ؟

بهترین زمان استفاده از بوتاکس ، هنگامی است که هنوز چروکی بر روی پوست ایجاد نشده باشد ؛ چرا که اساس کار بوتاکس جلوگیری از ایجاد چین و چروک می باشد و چنانچه فرد دچار چروک های عمیق شده باشد ، بوتاکس نمی تواند آن ها را ازبین ببرد ؛ بلکه تنها از عمیق تر شدن آن ها جلوگیری خواهد نمود. بنابراین فردی که چروک پوستی او عمیق شده است باید به کمک روش های دیگر به درمان آن بپردازد.

تزریق بوتاکس در رشت - دکتر نجمی

عوارض بوتاکس صورت

با توجه به اینکه تمام اقدامات زیبایی چه تهاجمی و چه غیر تهاجمی هر کدام می توانند پیامدها و معایب خاص خود را داشته باشند ، اما در خصوص تزریق بوتاکس باید بگوییم که شیوه ای موثر و مناسب در جهت از بین رفتن چین و چروک های موجود در صورت است که بدون نیاز به جراحی و کاملا بی خطر انجام می شود و تنها توسط تزریقی ساده به فرد منتقل می شود. به همین جهت تنها زیانی که برای این اقدامات جوان سازی و زیبایی می توان در نظر گرفت ، عوارض و التهاب حاصل از ورود سوزن به پوست می باشد که شامل موارد زیر می باشد :

 • کبودی موقتی که از رایج ترین موارد است و تنها در پوست های حساس ایجاد می شود. بعضی اشخاص پس از انجام این فرایند زیبایی دچار سردردهایی می شوند که جای نگرانی نیست و ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از تزریق به اتمام می رسد.
 • تورم بسیار ناچیز در نواحی انجام این روش که شاید از عوارض متداول این اقدام باشد اما با انجام مراقبت های پس از تزریق ،  طبق دستورات دکتر به کاهش این عارضه می انجامد.
 • تمام نکات بالایی که گفته شد ، در صورتی رخ می دهد که فرد تحت نظر پزشک متخصص اقدام به انجام تزریق بوتاکس کرده باشد اما در صورتی که بدون آگاهی و تحقیقات لازم قبل از انجام این پروسه به فردی بی تجربه مراجعه کرده باشد به دلیل نداشتن علم کافی مطمئنا تزریق در نواحی تعریف شده صورت نگرفته و خطراتی را در پی دارد که از شایع ترین آن ها به افتادگی پلک اشاره می کنیم.

چه افرادی نباید تزریق بوتاکس داشته باشند؟

 • اشخاص زیر ۱۸ سال
 • مادرانی که باردار هستند.
 • بانوانی که دوره شیردهی  را طی می کنند.
 • اشخاصی که بیماری عصبی یا اختلالات کلیوی دارند و نباید از بوتاکس استفاده کنند.

موارد کاربرد بوتاکس

کاربردهای زیبایی بوتاکس ، برای پیشگیری و بهبود چروک های سطحی پوست در مناطق ذکر شده در زیر می باشد :

 • بهبود خطوط عرضی پیشانی
 • خطوط روی پل بینی
 • چروک پنجه کلاغی اطراف چشم
 • خطوط بین دو ابرو
 • چین دور لب و خط خنده
 • همچنین بوتاکس موجب بالا کشیدن ابروها نیز می شود.
 • موارد درمانی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس علاوه بر جنبه جوانسازی و زیبایی ، در موارد درمانی نیز کاربرد دارد. در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

 • دیستونی گردن : انقباض مکرر و طولانی یک عضله را دیستونی می گویند.
 • هایپرهیدروزیس : تعریق بیش از حد در نواحی ؛ همچون زیر بغل ، کف دست و کف پا.
 • بلفارواسپاسم : پلک زدن های بیش از حد و بسته شدن غیرارادی چشم ها.
 • درمان میگرن.
 • و غیره.

نقاط تزریق بوتاکس

بوتاکس بنا به ناحیه تحت درمان ، می تواند در نقاط زیر تزریق گردد :

 1. پیشانی
 2. بالای ابرو
 3. بین ابروها
 4. خط خنده
 5. اطراف لب
 6. اطراف و زیر چشم
 7. کف دست ها یا پاها
 8. زیربغل
 9. و غیره

ماندگاری بوتاکس

همانطور که می دانید دوام بوتاکس ، موقتی بوده و برای ماندگاری تاثیرات آن ، نیاز است که به صورت دوره ای تمدید و تکرار شود. ماندگاری بوتاکس پیشانی ، معمولا از 4 تا 6 ماه می باشد و به طور کل دوام بوتاکس به عوامل زیر بستگی دارد :

 1. نوع و برند بوتاکس
 2. ناحیه مورد تزریق
 3. ویژگی های فیزیولوژیکی بدن
 4. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس - دکتر نجمی

هزینه تزریق بوتاکس در رشت

تزریق بوتاکس ، قیمت ثابتی نداشته و بر طبق المان ها و فاکتورهای بسیاری در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه بوتاکس ، محصولی وارداتی می باشد ، لذا قیمت آن وابسته به دلار است ؛ از طرفی مقدار واحدهای مصرف شده برای بیمار نیز یکی از موارد موثر در قیمت تزریق بوتاکس است. علاوه بر این ها انواع بوتاکس مورد استفاده در نواحی مختلف از دیگر موارد تعیین کننده هزینه آن می باشد. بنابراین برای کسب آگاهی از هزینه تزریق کردن بوتاکس باید حتما نزد بهترین جراح پلاستیک رشت ،  بروید و پس از معاینه و مشخص شدن فاکتورهای ذکر شده ، می توانید نسبت به قیمت آن اطلاع یابید.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

آیا بعد از تزریق بوتاکس دچار کبودی و ورم می شویم ؟

به صورت کلی تورم و کبودی در نواحی تزریق شایع نیست ؛ با این حال ممکن است برخی افراد بعد از تزریق این ماده دچار کبودی خفیف شوند که معمولا بعد از 3 روز خود به خود برطرف می شود.

ماساژ دادن به بهودی اثرات درمان کمک می کند ؟

بعد از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان اجازه ماساژ دادن و دستکاری کردن پوست را ندارید ؛ زیرا هرگونه فشار و ماساژ می تواند منجر به پخش شدن ماده شود و روی سایر ماهیچه های صورت نیز تاثیر بگذارد. بعد از گذشت 7 روز ماساژ پوستی مانعی ندارد.

بوتاکس روی بیماری فشار خون تاثیر دارد ؟

خیر ، با این حال لازم است قبل از تزریق بوتاکس ، این موضوع را که شما به بیماری فشار خون مبتلا هستید ، به اطلاع پزشک خود برسانید.

آیا می توان به ابروها و لب ها بوتاکس تزریق نمود ؟

ممکن است تزریق کردن بوتاکس به لب ها موجب عدم توانایی نوشیدن و نگه داشتن چیزی در لب ها شود ، به همین دلیل تزریق این ماده به لب ها توصیه نمی شود. اما اگر تزریق بوتاکس به ابرو توسط پزشک متخصص و متبحر در این زمینه انجام شود ، بسیار مفید بوده و با نتایج چشمگیری همراه است. دقت داشته باشید که تزریق سم بوتولونیوم به نواحی اطراف چشم به مهارت و دقت بالایی نیاز داد و هرگونه اشتباه می تواند منجر به افتادگی ابرو و پلک ها شود و یا نتیجه غیر طبیعی و مصنوعی را رقم بزند.

سردرد بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است ؟

بله ، احساس سردرد بعد از انجام این پروسه کاملا شایع و طبیعی است. بیشتر افراد بعد از تزریق ، در نواحی پیشانی خود احساس درد دارند که بعد از گذشت چند روز برطرف می شود. اگر بعد از 7 روز سردرد شما ادامه داشت ، لازم است این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

0 0 رای ها
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: