مراقبت های بعد از جراحی بینی

با توجه به اینکه عمل جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در بین افراد جامعه است از این رو مقاله ای به جهت آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی بینی تهیه نموده ایم. اگر می خواهید احتمال بروز عوارض پس از جراحی زیبایی بینی را به حداقل رسانده و دوران نقاهت راحتتری را سپری نمایید باید دستورالعمل های بعد از عمل زیبایی بینی را جدی گرفته و آن ها را به طور دقیق رعایت نمایید. بهتر است بدانید همانطور که انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی ، در داشتن نتیجه برتر بسیار پراهمیت است ، دکتر نگین نجمی ، بهترین جراح بینی رشت ، رعایت مراقبت های بعد از عمل را عامل موثری در نتیجه عمل بینی می داند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر نگین نجمی

رژیم غذایی از مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • در ساعات اولیه جراحی بینی در رشت و بعد از به هوش آمدن بهتر است با مایعات شروع کنید نوشیدن آب میوه طبیعی غیر اسیدی توصیه می شود مانند آب آناناس و آب هلو. در صورتیکه بیمار مشکلی نداشت و می تواند ازغذاهای آبکی ، نرم و میکس شده استفاده کند. تا 2 ماه از خوردن ته دیگ و غذاهای سفت که نیاز یه جویدن زیاد دارند خودداری نمایید.
 • از نوشیدن قهوه و چای و یا نوشیدنی های داغ و همینطور نوشیدنی های خیلی سرد در روز های اول خودداری کنید. میتوانید آناناس و آب کرفس مصرف کنید که در کاهش تورم بینی نیز بسیار موثر است. برای بهتر شدن طعم کرفس می توانید آن را با سیب یا هویج میکس کنید.
 • سبزیجات تازه , پروتئین ها و ویتامین ها را در برنامه غذایی خود جای دهید. چرا که در مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار توصیه شده است. بهتر است آب قلم را در هر وعده غذایی مصرف کنید. ویتامین های گروه A , C مثل اسفناج و کلم و مرکبات نیز از مواد غذایی است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به بازسازی بافت های بینی کمک میکند. تخم مرغ و لوبیا و کنجد نیز منبع خوبی از پروتین هاست که می توانید در وعده غذایی خود جای دهید.

داروهای مناسب از مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی داروهایی توسط پزشک شما تجویز میشود که باید طبق نسخه خود مصرف کنید. اما داروهایی که به طور معمول بعد از عمل تجویز می شود قطره بینی رینوسالتین و قطره فنیل آفرین به منظور جلوگیری از خون ریزی و رفع التهاب ،مسکن به صورت قرص و یا شیاف در صورت داشتن درد در بینی و یا سردرد،کپسول آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت،پماد آنتی بیوتیک تتراسیکلین برای بخیه های بیرونی و پره های بینی و قرص آنتی هیستامین در صورت حساسیت و آبریزش بینی و در نهایت سرم شست و شو برای شست و شوی بینی بعد از برداشتن پانسمان بینی

ورزش مناسب از مراقبت های بعد از جراحی بینی

از نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی زمان ورزش کردن است. بعد از هفته دوم فعالیت های روزانه خود را می توانید شروع کنید و از هفته سوم پیاده روی کوتاه و آهسته مانعی ندارد. بعد از گذشت یک ماه می توانید ورزش های کششی و قدرتی مثل بدنسازی و پیلاتس را شروع کرد ولی در صورتیکه احساس کردید بینی ذوق ذوق میکند و یا حالتان خوب نیست ورزش را ادامه ندهید. همینطور از انجام ورزش هایی که در آن ها از توپ استفاده می شود و یا ورزش های رزمی که با ضربه همراه است و همینطور ورزش های هوازی که تحرک بالایی دارد تا 3 ماه خودداری کنید. و در نهایت بعد از گذشت 6 ماه میتوانید تمام فعالیت های خود را مجدد از سر بگیرید فقط دقت داشته باشید تا از وارد شدن ضربه به بینی جلوگیری کنید و در ورزش های رزمی حتما از محافظ استفاده کنید.

جلوگیری از یبوست با مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعضی افراد بعد از عمل جراحی به دلیل عدم تحرک و یا تاثیر داروی بیهوشی ممکن است دچار یبوست شوند . مصرف مایعات فراوان و آب کافی و هم چنین میوه و سبزیجات میتواند کمک کننده باشد. همینطور میتوانید به صورت خیلی آرام با بالا نگه داشتن سر برای مدت کوتاهی در منزل راه بروید .

صبوراز مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از نکاتی که بعد از جراحی زیبایی بینی قابل اهمیت است داشتن صبر زیاد همراه با رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی است ؛ بخصوص در بینی های گوشتی . زیرا در ماه های اولیه به دلیل دستکاری در فرم و تیغه بینی , بینی تا حد زیادی دارای تورم است که باید با رعایت رژیم غذایی مناسب , چسب زدن اصولی و توصیه ها و مراقبت های پزشکی کم کم روند بهبودی را طی کنید. بینی های استخوانی 1 ماه و بینی های گوشتی تا 3 ماه بیشترین میزان تورم را دارند.

نحوه صحیح ماسک زدن در مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • ماسک زدن بعد از جراحی بینی یکی از دغدغه بیماران بعد از عمل جراحی در روزهای کرونایی می باشد. توصیه میشود تا 2 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی از منزل خارج نشوید در صورتیکه مجبور به خروج از منزل شدید با یادگیری صحیح ماسک زدن میتوانید از منزل خارج شوید.
 • ممکن است ماسک زدن باعث فشار و درد روی تیغه بینی شما شود باتوجه به اینکه قسمت بالایی ماسک روی تیغه بینی شما قرار می گیرد، بنابراین این فشار ممکن است در هفته های اول سبب انحراف و یا دفرمه شدن بینی شما شود.
 • بنابراین توصیه میشود از ماسک های پارچه ای با ابعاد بزرگ و گشاد به طوریکه تا زیر چشم امتداد پیدا می کند استفاده کنید و یا در صورت استفاده از ماسک های عادی به صورت برعکس طوریکه تیغه فلزی ماسک زیر چانه شما قرار بگیرد استفاده کنید و خود ماسک را فقط تا سوراخ های بینی بالا بکشید. و یا می توانید قسمت فلزی ماسک را به شکل U قوس بزرگتری نسبت به بینی ایجاد کنید یا از ماسک های جراحی استفاده نمایید این کار نیز از فشار آوردن به بینی شما جلوگیری میکند.
 • همینطور میتوانید از دو شیلد کوچک و بزرگ به صورت همزمان استفاده کنید. طوریکه یکی از شیلدها از چانه تا روی تیغه بینی قرار میگ یرد ولی بر روی آن نمی چسبد و شیلد بزرگتر که تا پیشانی شما را پوشش می دهد. این کار نیز تا حدی از شما محافظت خواهد کرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بهتر است جویدن آدامس را برای مدتی ترک نمایید.
 • همچنین خوردن و نوشیدن مواد غذایی داغ توصیه نمی گردد.
 • تا جای ممکن از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید.
 • در صورت امکان از آبمیوه های طبیعی بجای آبمیوه های صنعتی استفاده نمایید.
 • عمل مکیدن به بینی فشار می آورد پس تا زمان بهبودی از نوشیدن با نی بپرهیزید.
 • نمک موجب تشدید در ورم می شود بنابراین سعی کنید مصرف آن را به صفر نزدیک کنید.
 • به طور کلی تغذیه بعد از عمل بینی تا 4 روز اول باید به صورت مواد غذایی نرم و سبک مثل پوره ، فرنی ، سوپ و غیره باشد.
 • به هنگام خمیازه کشیدن بعد از عمل زیبایی بینی باید دهان خود را بیش از حد باز نکرده و تا حد امکان به صورت کنترل شده خمیازه بکشید.
 • برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی تورم و کبودی زیر چشم پیشنهاد می گردد تا 48 ساعت اول از کمپرس یخ بر روی آن ها استفاده کنید.
 • به منظور جلوگیری از افزایش خون و احتمال بروز خونریزی تا مدتی سر خود را به سمت پایین خم نکرده و از جابجا کردن وسایل سنگین پرهیز نمایید.
 • گچ روی بینی به هیچ وجه نباید خیس یا مرطوب گردد بنابراین تا زمان برداشتن آن از شستن صورت و استحمام کردن خودداری نموده و پس از برداشتن گچ نیز باید به گونه ای حمام کنید که بینی خیس نشود.
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل رینوپلاستی بینی باید به صورتی باشد که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد تا مایعات میان بافتی به وجود آمده در پی عمل رینوپلاستی از صورت و بینی خارج شده و در زیر پوست تجمع نشود. به منظور این امر هنگام استراحت کردن دو یا سه بالش را زیر سر خود قرار دهید.
 • تا 6 هفته از انجام ورزش و کارهای سنگین و دویدن خودداری نمایید .
 • از مصرف دخانیاتی مثل سیگار و قلیان دوری نمایید.
 • از مسافرت با هواپیما در روزهای اول خودداری کنید، زیرا فشار هوا ممکن است موجب خون ریزی در بینی شما شود.

ادامه مراقبت های بعد از عمل بینی

 • از آنجایی که شستشوی بینی بعد از عمل رینوپلاستی در رشت ، از گرفتگی و مسدود شدن کانال های تنفسی جلوگیری می کند لذا موجب بهتر نفس کشیدن بیمار در دوران نقاهت می شود. پس از استفاده آن به صورت روزانه غافل نشوید.
 • سرم شستشوی بینی بعد از جراحی رینوپلاستی از ایجاد عفونت در بینی نیز پیشگیری می کند.

رضایت بیمار از انجام عمل زیبایی بینی در رشت ، توسط دکتر نگین نجمی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی خوب در رشت

 

جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: